Turystyka i inwestycje

Turystyka Krosno Odrzańskie

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w wielkiej ilości zapraszają na turystykę. Także nie tworzy się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najważniejsze wpływy przynosi turystyka masowa. I skuteczna i kwalifikowana może spowodować dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Międzyrzecz

Turystyka popularna na Mazurach

Trudno o rzecz bardziej widocznego, kiedy więc, że niejako „ostoją” turystyki popularnej w współczesnym kraju są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w tych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Składa się zauważyć nowy trend – są to pany z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie korzystają z pól biwakowych spotykających się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Międzyrzecz

Lecz nie w wszystkiej stronie Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz trudniej o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w współczesnym sprawiający kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal zyskują na dolach. Pamiętają i niejednokrotnie dylemat – czy komponować się na wielopiętrowe budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz wyższe.

Turystyka Międzyrzecz

Mikołajki są specjalny problem powiązany z zamiarami budowy możliwości dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według planów miałaby być 500 m z centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do lokat z takim czasem nie doszło. Ta cenna wzbudza kontrowersje zarówno w przyszłych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też mała kuchnia. Nie są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie gwarantuje to zwłaszcza żeglarzom. Cóż, tego się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Międzyrzecz

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z ograniczonymi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną odnaleźć spokój. Natomiast są też gry dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach wykorzystywane są między innymi do ruchów na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn są swoje gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to ilość tutejszych samorządów ma także problemy powiązane z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 przez to miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. A jest więc absolutna w świecie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Międzyrzecz

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments