Dom maklerski Ciechanów

Artykuł Miesiąca Mazowieckie

Chyba nikomu nie umknęło powiedzenie, że ropa naftowa na świecie traktowana jest za czarne złoto. Wystarczy tylko zauważyć jakie ciężkie są ofert jej wykorzystania. Nie właśnie wybiera ona zastosowanie przy pracy paliwa.

Dom maklerski Pruszków

Objawia się, że pochodne ropy można wyszukać w paliwach syntetycznych, grafitowych elektrodach, i posiada się spośród niej nawet podczas wytopu stali. Czy warto inwestować w ropę? Wiele inwestorów wciąż się zastanawia. Ale kiedy podejmą już decyzję, pojawia się inne pytanie: Jak inwestować w ropę, która zajmuje sporo obliczy?

Reklama

Inwestycja w walki i ETF-y

Rozpocznijmy z tego, że samo wydobycie ropy, do powstania gotowego towaru jest wyjątkowo złożony i podzielony na ludzkie poziomy. Kolejno nazywają się one:

upsetream
midstream
downstream

Z reguły największe firmy zatrzymujące się wydobycie ropy, trzymają w własnej prac zarówno upstream jak również downstream. Czym stanowi zatem upstream? Mówiąc łatwo jest wówczas szukanie złóż ropy co świadczy, że funkcjonując w ostatnim sektorze, bawi się beneficjentem cen ropy, które często wzrastają. Midstream jest jednak odpowiedzialny za transporty wydobytej ropy, która hoduje żyć skłonna do przetworzenia.

Dom maklerski Pruszków

W ostatnim regionie na giełdzie działa firma Enterprise Product Partners. Nie da się ukryć, że inwestorzy spośród obecnego rynku mogą pochwalić się znaczną stabilnością w zestawieniu do ostatnich, inwestujących w upstream. Dzieje się tak dlatego iż opłaty za sam transport surowca są nieznacznie zależne z ceny samej ropy. Tym ze wspomnianych czasów jest downstream. Zabiera się z wszystkimi elementami powiązanymi z przetwórstwem surowca w gotowy produkt. W jego poziom wchodzi i sprzedaż detaliczna i hurtowa. Nazywa to, że inwestorzy w ostatnim regionie, zarabiają w przypadku spadków ceny ropy naftowej.
Dom maklerski Pruszków

Kiedy w rozsądniejszy sposób zainwestować w ropę naftową?

Jednym z najprostszych sposobów na lokatę w ropę naftową jest po prostu zakupienie ETF, który stanowi właśnie połączony z ceną ropy naftowej. Nazywa to, że mogą istnieć więc ETF na spółki z bogatych sektorów- połączonych z ropą naftową, lecz także kontrakty o krótkim czasie. Nie nieco jeśli inwestorzy zdecydują się na zakup ETF muszą koniecznie sprawdzić politykę inwestycyjną, a ponadto całą strukturę opłat.

Dom maklerski Pruszków

Które są instrumenty pochodne, o jakich wiedza przybliży Cię do kolejnej inwestycji?

Zajmijmy się teraz metodami inwestowania w ropę naftową, jednak przy zastosowaniu różnych instrumentów pochodnych, które są notowane na targu uregulowanym, a także na targu rozumianym jako OTC. Nie nieco jednak, inwestorzy określając się na takie podejście, muszą dobrze rozróżnić typy ropy naftowej, a też terminy wykonania, i przede każdym miejsce zarówno contango jak również backwardation. Przejdźmy właśnie do tego, że prezentują na giełdzie dwa, najpopularniejsze typy ropy naftowej. Stanowią więc:

WTI
Brent

Oczywiście wyspecjalizowani inwestorzy, mogą doszukać się także mniej popularnych rodzajów, które także są notowane na giełdzie. Najsilniejszy plus najwygodniejszy handel wykonywa się a na dwóch wyżej wspomnianych rodzajach. Ropa WTI prezentuje się przede każdym niższą gęstością i lżejszą zawartością siarki niż drugi rodzaj- Brent. Kontrakty na ostatni styl znajdziecie na giełdzie NYMEX. Stanowią wówczas zwykle kontrakty terminowe, i wielkość pojedynczego wynosi zwykle 1000 baryłek surowca. Ropa Brent wynika z mieszanki ropy z Morza Północnego. Stanowi ona wyższą pojemność siarki, niż omawiany poprzedni rodzaj, a ponadto jest całkowicie gęsta. Największy handel wykonywa się na platformie ICE i również jak w starym przypadku, jeden kontrakt terminowy obejmuje 1000 baryłek surowca. Przedsiębiorcy muszą także wiedzieć, że różnica jakości pomiędzy rodzajem ropy WTI, i rodzajem ropy Brent uczyniła to, że to WTI było mało droższym surowcem.

Dom maklerski Pruszków

Nie nieco a wraz z rewolucją łupkową w USA nastąpiła kolosalna zmiana ruchu zaś toż właśnie ropa Brent broniła się ważniejsza od WTI. W kwietniu poprzedniego roku, ropa Brent była wspanialsza od WTI o niemal 50 dolarów. Ropa WTI zaliczyła również ujemną cenę terminową, gdyż doświadczyła załamania popytu i barku miejsc na przechowywanie surowca. Przedsiębiorcy muszą także zrozumieć, przed przystąpią się inwestycji przy pomocy kontraktów krótkoterminowych, muszą także zrozumieć różnicę pomiędzy ceną rynkową, która fachowo określa się spotową, a także ceną terminową. Zwykle, teoretycznie cena rynkowa różni się dobrze z ceny terminowej. Wpływ bierze na ostatnie wiele czynników, i przede każdym etap stóp procentowych, jak również oczekiwana produkcja, oraz w szczególności popyt na sam produkt. Gdy natomiast inwestorzy decydują się na zainwestowanie przy pomocy instrumentów pochodnych, muszą tak poznać terminy cotango i backwardation.

Czy to inwestycja w ropę naftową się opłaca?

Należy wiedzieć, że jedna inwestycja w ropę wtedy nie tylko zakup i sprzedaż krótkoterminowego kontraktu albo samego CFD. Inwestorzy są pełny zakres możliwości zarówno przy ETF, które oprócz można zintegrować z drugimi, opcyjnymi strategiami. Gdy natomiast inwestorzy dopiero co pragną wejść na rynek handlu czarnym złotem, muszą przejść specyfikę surowca, a też elementów inwestycyjnych. Wówczas inwestycja w ropę naftową będzie niezmiernie opłacalna. Dom maklerski Pruszków

zobacz również Czy warto inwestować w ropę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments